Dziękujemy Medykom!

srebrna tarcza 2020

1% dla UKS Serviam

uks

ŚWIĘTA URSZULA - dziewica i męczenica z przełomu III i IV wieku jest patronką Zakonu św. Urszuli  oraz  prowadzonych przez siostry urszulanki szkół i innych dzieł apostolskich w Polsce i wielu krajach świata.

urszula

LEGENDA i HISTORIA

Według średniowiecznej legendy Urszulę, córkę chrześcijańskiego króla Brytów, pragnął poślubić syn pogańskiego władcy sąsiedniego kraju. Zatrwożona propozycją - złożyła bowiem ślub czystości, a lękała się odmówić, w obawie przed zemstą księcia- prosiła Boga o pomoc. Pouczona w widzeniu mistycznym, zapowiadającym jej śmierć męczeńską, wyraziła zgodę na małżeństwo, prosząc jednocześnie o zwłokę na okres trzech lat i stawiając warunek, by książę przyjął chrześcijaństwo, a jej przydzielił 10 towarzyszek. Każda z nich razem z Urszulą miała otrzymać orszak tysiąca dziewcząt i jedenaście okrętów.
          W drodze do Rzymu nauczała towarzyszki prawd wiary chrześcijańskiej. Po przybyciu do stolicy wszystkie dziewczęta przyjeły chrzest.  W drodze powrotnej wiatr zniósł okręty w okolice Kolonii, obleganej przez wojska  Hunów pod wodzą Attyli.  Urszula i jej towarzyszki poniosły z ich rąk smierć męczeńską. Barbarzyńcy,  przerażeni widzeniem wstępujących do nieba męczennic, uciekli spod murów miasta . Wdzięczni za cudowne ocalenie mieszkańcy Kolonii, ze czcią pochowali ciała pomordowanych. Na miejscu męczeństwa wystawili poświęcony im kościół.
          Wspomniany w opowieści kościół jest ogniwem łączącym legendę z historyczną prawdą o męczennicach czczonych w Kolonii pod imieniem św. Urszuli i jej Towarzyszek. Do dziś zachowany jest wyryty w kamieniu  napis z IV w. świadczący o postawieniu  bazyliki, na miejscu ich męczeństwa.

KULT

Z Kolonii kult Męczenniczek zaczął sie rozpowszechniać na całą średniowieczną  Europę. W osobie św. Urszuli, która nauczała swoje towarzyszki prawd wiary chrześcijańskiej, widziano patronkę uczonych i młodzieży studenckiej. Pod jej opiekę oddawały się uniwersytety , poświęcano im kościoły i ołtarze, a wśród kobiet imię Urszula należało  do bardzo popularnych. Barwna legenda była przez wieki natchnieniem dla wielu pisarzy i artystów. W sztukach plastycznych Urszula  przedstawiana jest z książką, strzałami lub  okrętem, osłaniająca płaszczem swoje towarzyszki. Wspomnienie liturgiczne Świętej   przypada 21 października.

PATRONKA URSZULANEK

Św. Aniela Merici zakładając w 1535 roku w Brescii nową wspólnotę, wybrała na jej patronkę św. Urszulę - dziewicę poświęconą Chrysusowi i męczenniczkę za wiarę . Tym samym postawiła siostrom należacym do  "Compagnia di sant' Orsola" (Towarzystwa św. Urszuli) zadanie:
-  nauczania chrześcijańskich prawd wiary,
-  wierności  Chrystusowi aż do męczeństwa.
Towarzystwo założone przez św. Anielę dało początek Zakonowi  św. Urszuli, któremu Kościół powierzył  misję ewangelizacyjną realizowaną poprzez wychowanie i nauczanie. (Konst. UR 5, 99)

ArteUlki

arteulki

Biblioteka ZSU

logo bibliotekaa

gazetka szkolna

Akcje i współpraca

logotyp UAM

grafika o czytaniu

motyle

grosik

Edukacja przez szachy w szkole logo

logo amicus

logo pol niem

logo culturiada

logo warty

Copyright © 2020 Rights Reserved.